urunler

Vakumlu Kesici

Özellikleri

Vakum Devre Kesicisi üç ana parçadan oluşur.

– Açma kapama işlemi için gerekli hareketi sağlayan tahrik mekanizması,

– Açma kapama işleminin güvenle gerçekleştirildiği ve içinde “Vakum tüpü” veya “Vakum şişesi” olarak adlandırılan ark söndürme hücresini barındıran kutup,

– Mekanizma ve kutuplar arasındaki hareket iletimini sağlayan şase.

Vakum şişe; RMF (Radial Magnetic Field) tipi özel kontak tasarımı ile arıza akımlarını güvenilir ve emniyetli şekilde ard arda kesebilmektedir. Bu özel kontak tasarımı ile oluşturulan elektromanyetik alan sayesinde kesme anında kısa sürede kesme ortamından uzaklaştırılmaktadır.  Toz metal teknolojisi ile üretilen kontaklar, kontak aşınmasını azaltmakta ve kontak ömürlerini uzatmaktadır. Artan kontak ömrü ile vakum devre kesicileri, kısa devre akımını 100 defa kesebilmektedir.

İleri teknoloji ürünü olan vakum şişelerinin üretimi 1000 sınıfı Temiz Oda içerisinde gerçekleştirilmektedir. Vakum şişeleri ömrü boyunca sızdırmaz şekilde 10-6mbar vakum seviyesinde vakum altında sert lehimleme (vacuum brazing) ile yapıştırılır. Vakum şişesinin özgün tasarımı ile metal ekran için herhangi bir İlave yapışma noktası yoktur. Bağlantı sayısının azlığı izolasyon seviyesini yükseltmekte ve kaçak olması ihtimalini düşürmektedir. Bu tasarım sayesinde SF6 gazı, silikon, köpük vb. herhangi bir ilave malzeme kullanılması gerekmemektedir. İçerisinde herhangi bir şekilde yağ veya gaz bulunmaması nedeniyle çevre dostu olan vakum devre kesicilerinin bir başka üstünlüğü, herhangi bir patlama riski taşımamasıdır. Vakum tüpünün herhangi bir şekilde kırılması durumunda oluşacak parçalar, vakum nedeniyle dışa doğru değil kendi içine doğru yönelmekte ve işletme personeline yönelik risk oluşturmamaktadır.
Vakum Devre kesicisi, açma ve kapama yaylarının depoladığı enerjiyi kullanarak açma ve kapama işlemlerini gerçekleştirmektedir. Kapama yayının kurulması el ile veya motor aracılığıyla mümkündür. Vakum devre kesicilerinde kullanılan mekanizma, IEC standartlarına uygun “trip-free” (açma öncelikledir. Mekanizma ” 0-3s-CO-15s-CO” çalışma çevrimine uygun olarak üretilmiştir.

Vakum Devre Kesicileri, yüksek kesme kapasitesi ve minimum bakım özelliği ile elektrik işletmecilerine uygun çözümler sunmaktadır. Vakum Devre Kesicileri; vakum tüplerini zorlu çevre şartlarına karşı korumak için “Epoksi Kutup” içine yerleştirilmiş şekilde ve modüler hücre yapısına uygun olarak Yandan Mekanizmalı olarak tasarlanmıştır.

Anma akımlarının taşınması ve kesilmesinin yanı sıra kısa devre akımlarının kesilmesi sırasında yüksek performans sağlayan Vakum Devre Kesicileri, yüksek sayıdaki güvenilir anahtarlama performansı ile işletme ve yatırım maliyetlerini en aza indirmektedir.

 

Resimler

 

Teknik Özellikler

36-16-20
VAKUM DEVRE KESİCİ
TEKNİK ÖZELLİKLER
STANDART IEC 62271-100 Unit Value
Anma Gerilimi Ur(kV) 36
Anma şebeke frekanslı dayanma gerilimi, 50 Hz, 1dak . Ud(kV) 70
Anma yıldırım darbe gerilimi, 1.2/50 µs Up(kV) 170
Anma Frekansı f(Hz) 50/60
Anma Akımı Ir(A) 1250-2000
Anma Tepe dayanım akımı Ip(kA) 40
Kesme Kabiliyetleri    
Anma Kısa Devre kesme akımı Isc(kA) 16
Anma Kısa Devre Kesme akımının D.C. Bileşen yüzdesi % 42
Anma Kısa Devre kapama akımı Ima(kA) 40
Anma Kısa devre akımı dayanım süresi sec 3
Anma Kısa süreli dayanım akımı Ik(kA) 16
Tek kapasitör Kesme Kapasitesi A, r.m.s 400
Anma İşlemler Dizisi O-0,3s CO – 15s CO
Performans    
Anma Akımı kesmede Elektriksel Ömür Operasyon 10000
Anma Kısa Devre Akımı kesmede Elektriksel Ömür Operasyon 100
Kesicinin Sınıfı E2-C2-M2 yes
Yay Tahrikli Kurma Mekanizması mm 180 x 340 x 530
Motor Gerilimi V AC 220
Yardımcı Kontak gerilimi V AC 220
Mekanizma Ağırlığı kg 28

 
 

sertifikalar